Conference Agenda

Schedule subject to further revision.

Thursday, 22 March

10:00 – Welcome, Registration and Coffee
10:20 – Opening Remarks
Elise Smith and Bradley W. Hart

10:30-11:30 – Invited Speaker

Melissa Stein (University of Kentucky): Measuring Manhood: Race and the Science of Masculinity, 1830-1934

11:30-12:30  – Panel 1  –  Immigration and Prejudice

Chair: tbc
  • Imogen Bayley: The New World: Displaced Persons and Immigration to America in the Post-war Period
  • Alexandra Esche: (A)moral Agitation: Anti-Alien Rallies and Public Protest Meetings in late Victorian and Edwardian London

12:30-1:30  – Lunch
1:30-3:00  – Panel 2  –  Physical Anthropology
Chair: Elise Smith
  • Mark A. Brandon: Aleš Hrdlička, Race Expert
  • Courtney Thompson: “A Desperate, Dangerously Shaped Head”: Profiling the Criminal in the Nineteenth Century
  • Fenneke Sysling: Skulls and the afterlife of racial science in a Dutch fishing village

3:00-3:15 – Break
3:15-4:45  –  Panel 3  –  Prejudice and Government Policy
Chair: Bradley W. Hart
  • Sonja John: Prejudice and Privilege – Explanations for Mortalities in Police Custody
  • James Seelye & Linda Sue Warner: Constructing the Savage
  • Yifat Biton: Constructing “Difference” – A Legal Virtue

4:45-5:45  – Invited Speaker
Sadiah Qureshi (University of Birmingham): ‘I do so want to tell all I know before I pass on’: The Anthropology of Human Extinction in Australia
5:45  –  Adjourn for day 
7:00 p.m. –  Conference Dinner

Friday, 23 March

9:15-9:30  – Welcome Coffee
9:30-10:30  –  Invited Speaker
Roberta Bivins (University of Warwick): Health or Harassment: Interpreting Britain’s ‘Medical Borders’ 1962-1982
10:30-11:30 – Panel 4  – Immigration and the British Empire
Chair: Roberta Bivins
  • Esme Cleall: ‘The maimed, mutilated or silly ought not go there’: Ableism and Emigration in the British Empire, c. 1870-1914
  • Amy Cross: The Labour Party and the restriction of New Commonwealth immigration – Regional Influences on Party Policy, c.1964-c.1968

11:30-12:30  –  Lunch
12:30-2:00  –  Panel 5  –  Eugenics
Chair: tbc
  • Paris Pin-Yu Chen: A Cure for the National Body’s Diseases: Race, Eugenics, and Interwar Estonian Ultranationalists
  • Richard P. Ellis: Racial Hygiene in British Eugenics, 1907-1930: Bio-politics and the “Non-Value” of the Mental Defective
  • Volker Langbehn: Setting the Stage: The Past as Present The Eerie History of the Eugenics Movement in Contemporary Politics

2:00-2:15  – Coffee Break
2:15-3:15  –  Panel 6  –  Gender and Sexuality
Chair: Melissa Stein
  • Geoffrey J. Giles: Traitors and Rapists? Politicizing the Homosexual in Nazi Germany
  • Willemijn Ruberg: Expertise, Gender and Discrimination: Forensic Psychiatry in Cases of Rape and Infanticide (The Netherlands, 1800-1950)

3:15-3:30  –  Break
3:30-5:00  –  Panel 7  –  Representations of Difference
Chair: tbc
  • Gabriel Polley: Empire, Orientalism and Racism in British Travelogues of Palestine
  • Nicolas Pitsos: Meeting with Barrès and Maurras in the ‘République du Croissant’ : racist discourses in French newspapers during the late Eastern Question
  • Amir Teicher: Teaching Prejudice in Nazi Germany: The Students’ Perspective

5:00  –  Conference Ends